

| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 460 mV |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Element Configuration | Single |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Reverse Current | 20 µA |
| Capacitance | 140 pF |
| Reverse Voltage | 30 V |
Stock: 8424
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16244
Ext.Price$0.16244
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16244 | $0.16244 |
| 10 | $0.10857 | $1.08570 |
| 50 | $0.09181 | $4.59050 |
| 100 | $0.07763 | $7.76300 |
| 500 | $0.05566 | $27.83000 |
| 1000 | $0.04257 | $42.57000 |
| 3000 | $0.04162 | $124.86000 |
| 5000 | $0.04069 | $203.45000 |
| 10000 | $0.03069 | $306.90000 |
